Mirësevini në ueb faqen zyrtare të sportistit shqiptar, Shaban Tërstena, fituesi i vetëm shqiptar me medalje të artë në lojrat olimpike.
Kjo faqe është krijuar për t'iu mundësuar fansave të jenë më afër me sportistin e shekullit XX mbarë shqiptar.
Biografia
Shaban Tërstena,

i lindur me 1 Janar, 1965 në Shkup, është një mundës shqiptar, i cili e fitoi medaljen e artë në lojërat olimpike në Los Angjelos në vitin 1984 dhe një medalje të argjendtë në lojërat olimpike në Seul në vitin 1988.

Tërstena gjithashtu është kampion i europes për vitin 1984, ndërsa fitoi medalje të argjendtë në vitet 1983, 1985, 1986 dhe medalje të bronztë në vitet 1982 dhe 1988. Gjithashtu në kampionatin e botës për wrestling ai morri medaljen e bronztë. Kudo që merrte pjesë, ai ishte wrestleri që do të zinte vendet e para.

Ai është shpallur atleti më i mirë maqedonas shumë herë, në vitin 1984 u shpall atleti më i mirë i Jugosllavisë. Në vitin 2000 ai është shpallur atleti më i mirë i Shqiperisë për shekullin 20. Ai ka fituar 715 ndeshje nga 741. LEXO MË SHUMË

Sukseset

 • Sportisti i shekullit XX mbarė Shqiptar 2000

 • Sportisti i shekullit XX Maqedonin 2000

 • Mundėsi mė i mirė nė botė 1984 dhe 1988

 • Mundėsi mė i mirė nė Evropė 1990

 • Kampion Olimpik nė viti 1984

 • Kampion Evropian 1990

 • Kampion nė Lojėrat Mediterane 1983

 • Kampion nė Lojėrat Mediterane 1987

 • Kampion nė Lojėrat Mediterane 1991

 • Kampion Balkanik 1980

 • Kampion Balkanik 1981

 • MË SHUMË

  Të rrejat e fundit

  Shaban Tërstena, ishte i ftuar në emisionin Pro Sports në televizionin Alsat-M, emision për 100 vjetorin e pavarsisë së Shqipëris shikoni videon duke klikuar më poshtë.
  SHIKO VIDEON KËTU


  Pëlqejenë Facebook